Nowa zabawka

Witajcie+
Po pierwsze, cały niniejszy wpis piszę za pomocą otrzymanej przeze mnie jakąś godzinę temu linijki brajlowskiej. No i w powyższym zdaniu zrobiłem już kilka błędów ze względu na brak doświadczenia, ale… po kolei.
Dostałem finansowanie na linijkę, dokładniej krytykowanego przez wielu Focusa, model ten wybrałem dlatego, że, eeee, jako jedyny w ofercie posiadał bluetootha.
Bardzo pierwsze wrażenia?
No cóż… Po pierwsze, klawisze punktów chodzą tu bardzo lekko, mówię o pisaniu. Na razie przeszkadza mi to, bo przyzwyczajony jestem do Perkinsa, ale wiem, że wkrótce się nauczę.
O wiele poważniejszy problem to jakaś dziwna spacja, tzn. od godziny ledwo to testuję, ale uważam, że zbyt ciężko chodzi.
Po trzecie i najważniejsze… Nie chce działać mi pisanie brajlem sześciopunktowym, wszelkie literki od a do j traktowane są jak cyfry, Jeśli ktoś zna jakieś rozwiązanie, błagam, mówcie, albowiem gdyż nie lubię pisać ośmiopunktowo, a nie chciałbym musieć wyrzucić nowego sprzętu przez okno. 😀
Co do samego czytania, brak zastrzeżeń. Tutaj ciekawostka, brajl czytany działa bez zarzutów, mam na myśli obsługę sześciopunktu.
Linijka bez problemu połączyła się z komputerem przez bluetooth.
Gdyby tylko kosztowała powiedzmy 3000zł, a nie 15000, nawet bym ją chwalił. Ale tak, no cóż, niesmak pozostaje.
Teraz zaś nie pozostaje nic innego, jak szlifowanie brajla pisanego, kiedyś bowiem, pamiętam, pisałem dużo, dużo szybciej, niż dziś.
Z pozdrowieniami,
DP

13 komentarzy

  1. Dawidzie,
    Przeczytałem Ten post od aza do iżycy, jak to się mówy.
    Niestety,
    brajl sześciopunktowy w samym liblouisie trzeba przepisać, bo liblouis traktuje i nie rozróżnia literek od cyfr. Tak nawet jest z chorwacką tablicą brajlowską.
    Z NVDA lepiej jest używać ośmiopunkt, i nauczyć go się rzetelnie.

  2. Obawiam się, że w kwestii brajla komputerowego niewiele zrobisz, Dawidzie. To znaczy ja mam Braille Sense, więc nie mamm tego problemu, ale jak piszę ośmiopunktowym, to duże litery wyglądają trochę inaczej z tego, co pamiętam.

  3. Linijka to pożyteczna rzecz szczególnie dla tych którzy posługują się i piszą w więcej językach. Szczególnie
    pomocna jeśli używasz rosyjskiego i ukraińskiego. pomocna przy różnego rodzaju korektach, bo syntezator
    wszystkiego nie wychwyci. Osobiście bardzo mi brakuje linijki. I na koniec mam pytanie: ile ma znaków
    ta linijka? pozdrawiam serdecznie

  4. No a jak masz w telefonie? Inaczej? Powiem ci, że ośmiopunktowy brajl nie jest taki zły, jak się wydaje,
    też myślałam, że go nie lubię, a tu proszę. A to ciekawe, tylko focus ma bluetooth? Serio? A ja myślałam,
    że mój też. Hahaha

  5. Linijka ciekawa rzecz, napewno 100 razy wygodniejsza od brailla na telefonach. Ja bym chciał żeby w telefonicznym braillu była klawiatura maszynowa żebym mógł ułożyć palce jak na maszynie i pisać.

Dodaj komentarz

EltenLink